Fachowcy mogą naprawić usterkę w pięć minut.

Zapewne bardzo wielu z was nie raz było zszokowanych olbrzymimi kosztami różnorodnego typu przedmiotów czy usług. Trzeba przyznać, że bardzo wielu z nas mają one prawo przygnębić. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, dlaczego są one tak wysoko wycenione. Przecież my nie oczekujemy zapłaty rzędu 150 pln za 10 min pracy. Więc za co tak naprawdę płacimy specjalistom kiedy ich zatrudniamy? Przecież hydraulik wyłącznie wali w rury. Możemy myśleć, że usługi ludzi, którzy pracują w nieco mniej prestiżowych branżach, takich jak mechanika samochodowa czy hydraulika, powinny cenić się dużo mniej, niż przykładowo doktorzy czy prawnicy. Tymczasem ich zarobki mogą być faktycznie niemałe. Zdarza się, że gdy je ujrzymy przychodzi nam na myśl, że wszak spokojnie moglibyśmy zrobić dokładnie to samo, co oni we własnym zakresie.

Jednak pamiętaj, że nie płacisz im jedynie za to, że dokręcą jakąś śrubkę albo zmienią olej w samochodzie, czy zawory łódź. Ich prawdziwa wartość płynie z ich doświadczenia. W końcu Ty sam nie wiesz, w jakim miejscu daną śrubkę trzeba dokręcić. Fachowcy mogą to czuć nawet instynktownie i usunąć daną usterkę w pięć minut. Czy posiadana wiedza faktycznie jest tak cenna? Może Ci się zdawać, iż trzeba tylko wprowadzić w Google hasło „w jaki sposób wymienić olej silnikowy, żeby wiedzieć na konkretny temat absolutnie wszystko, co jest wam niezbędne. Jednak zauważ, iż by w ogóle wiedzieć, co jest kłopotem w danej chwili, trzeba mieć sporą wiedzę. Najczęściej osoby wykonujące fizyczną pracę spędzają lata na nauce zawodu, idąc do technikum, a kolejno pobierając praktyki w warsztacie u fachowca.

Takiej wiedzy nie da się zdobyć przez dwudziestu minut, przekopując się przez publikacje na określony temat. Nawet jeśli by się dało, to cały czas brak nam praktyki a także wyczucia, jakie pomogłyby nam usunąć awarię bez niebezpieczeństwa popsucia czegoś ważniejszego. Czy wszystkich ludzi oceniamy tak samo? Nikt z nas zazwyczaj nie kwestionuje ceny naprawy usterki u producenta lub w autoryzowanym salonie naprawy. Oczywiście, koszt może nas przytłaczać a także będziemy mieć niemałe opory, nim się na to zdecydujemy, ale ostatecznie zapłacimy bez szemrania. Tymczasem mechanik pracujący sobie prywatnie w niedużym warsztacie, który weźmie od nas pięć razy mniej, budzi w nas znacznie większe.

Dlaczego te dwie opcje potrafimy oceniać zupełnie inaczej, skoro możliwe, że osoby , które wykonują tą samą usługę posiadają identyczną wiedzę praktyczną? Czy chodzi o ich miejsce pracy, wygląd prowadzonego przez nie warsztatu, a być może fakt, że praca na swoim podwórku często kojarzy nam się mniej prestiżowo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *