Administracja serwerami może odbywać się w sposób zdalny.

W dziedzinie informatyki funkcjonuje słowo takie jak serwer VPS. Jest to skrót anglojęzycznego terminu „Virtual Private Server”. Serwer VPS jest rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a dedykowanym. Jest zazwyczaj używany przez zaawansowane serwisy i bardzo duże sklepy online. Jest to zwirtualizowany serwer dedykowany, który jest podzielony przy użyciu wirtualizacji na kilka mniejszych, wirtualnych serwerów.

 

Pod względem bezpieczeństwa Firma IT zapewnia pełną separację grup, która gwarantuje niezależny dostęp do zasobów sprzętowych. W ramach opieki administracyjnej nad infrastrukturą serwerową kontrahenta, działa tzw. administracja serwerami. To działanie ma na celu gwarancję bezpieczeństwa oraz ciągłości pracy powierzonych serwerów. Doświadczeni administratorzy potrafią kierować serwerami w każdej lokalizacji, wskazanej poprzez kontrahenta, także na odległym kontynencie. Kierowanie serwerami może odbywać się również zdalnie. Administrowane są również serwery znajdujące się w popularnych chmurach. Administracja serwerami musi zapewnić nieprzerwaną pracę systemów. W celu oceny aktualnego poziomu bezpieczeństwa systemu informatycznego prowadzone są tzw. testy penetracyjne.

 

Testy penetracyjne polegają na przeprowadzeniu kontrolowanego ataku na ten system a także zweryfikowaniu stopnia jego odporności na ataki mające na celu złamanie jego zabezpieczeń. Testy penetracyjne odróżniają się od włamania tym, że atakowana strona zgadza się na tego typu testy. Testy penetracyjne umożliwiają zbadanie aktualnego bezpieczeństwa danego systemu pod kątem próby włamania a także zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *